Antalya'yı Ziyaret Edenlerin Mutlaka Yapması Gereken 7 Şey

Şehrini Tanı25 Ocak 2023
12.1B OKUNMA
Paylaş

Bir şehri gezmiş sayılmak için o şehrin en bilinen aktivitelerini yapıp en bilinen yemeklerini yemeyi tercih ederiz çoğu zaman. Peki Antalya’da ne meşhur? Ne yenilir? Ne yapılmadan dönülmez? 

Biraz anlatalım. 

1- Antalya Usulü Piyaz - Kabak Tatlısı Yiyin

İlk sırada elbette ki taratorlu piyaz ve kabak tatlısı. Yemeden gidilmez, lezzeti de başka yerde bulunmaz. 

2-Olympos Teleferik’e Binmeden Dönmeyin

Olympos teleferiğinde denizden çıkıp Toroslar'ın karlı yamaçlarını görmeden, iki mevsimi aynı anda yaşamadan Antalya’dan gitmeyin.

3- Alanya Kalesi’nden Denize Taş Atın (!)

Bir rivayete göre, Alanya Kalesi’nden atılan taş denize düşmüyormuş. Hatta o kadar ki, bugüne kadar oradan atılan taşın denize düştüğünü ne gören olmuş ne duyan. Gidin, bir de siz deneyin. Yanınızda taşlarınızı götürmeyi unutmayın, çünkü orada taş kalmamış. 

4- Aspendos Tiyatrosu’nun akustiğini bir de siz kontrol edin.

Az değil, güzelim prenses kılıçla ortadan ikiye bölünmüş o akustik yüzünden. Aşağı tarafta söylenen fısıltı tiyatronun en üstünden rahatlıkla duyulabiliyor. Akustiğin bu denli müthiş olması, sizi de şaşırtacak.
 

5- Köprülü Kanyon’da Rafting Yapın

Sıcak Antalya günlerinde, hem eğlence hem heyecan hem de serinliği bir arada yaşamak için müthiş bir fırsat. Manavgat’a kadar gitmişken asma yaprağında alabalık yemeyi de unutmayın.

6- Yanartaş’ta Sucuk Pişirin

Çıralı köyü yakınlarında, deniz manzaralı, kendiliğinden yanan taşlar var. Doğa harikasının ta kendisi. İster ısının, ister sucuk pişirin. Gerçi Temmuz’da gelirseniz Yanartaş’a kadar gitmenize gerek kalmaz, ilk gördüğünüz kaldırımda da pişirebilirsiniz. Yaktığınız ateşi söndürmeyi unutmayın. 

7- Su Altı Dalışlarını Deneyin

Antalya’yı sadece karayı görerek anlayamazsınız. Masmavi Akdeniz’in pırıl pırıl sularını, altında yatan müthiş güzelliklerini görmeniz gerekir. Antalya’da dalış yapabilmeniz için uygun bir çok nokta mevcutken bu fırsatı değerlendirin.

 

Bonus: Antalya’nın Muhteşem Plajlarını Unutmayın

Akdeniz’in serin sularının tadına Antalya’nın tertemiz plajlarından bakın. Eh Antalya’ya kadar gittik denize girmedik derseniz, olmaz.

 

12.1B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!