Dalış Tutkunlarının Antalya'da Mutlaka Görmesi Gereken 7 Dalış Noktası

Şehrini Tanı11 Ağustos 2021
13.3B OKUNMA
Paylaş

Antalya sahillerinde yaz-kış dalış yapmak için gayet uygun olan, en keyif alabileceğiniz 7 dalış noktasını size tanıtalım dedik.

1- Fransız Sosyete Batığı

Antalya Kaleiçi Yat Limanı’na yakın yerde batırılmış olan bir Fransız savaş gemisidir. “Sosyete Batığı” adı ise batan gemiden ayrılırken yanında özel eşyalarını da almak isteyen gemi mürettebatı yüzünden halk tarafından koyulmuştur.  Batık dalışı yapmak isteyenler için çok derinlerde olmayan kolay ulaşılabilen bir dalış noktası olarak tavsiye edilir.

2- Uluburun Antik Batığı

Kaş ilçesinin 8.5 km güneydoğusunda bulunan ve M.Ö 14. YY’da kaybolduğu bilinen antik batıktır. Yaklaşık 15 metre boyunda sedir ağacından yapılmış eşsiz bir yük gemisidir. 

3- Paris Batığı

Kemer’de Club Med açıklarında bulunan, I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı topçuları tarafından vurularak batırılmış Fransız savaş gemisidir. Üzerinde hala savaştan kalma patlamamış top mermileri ve batırılma esnasında patlamış top mermileri görülmektedir. 

4- Kaş’ta Uçak Batığı

II. Dünya Savaşı sırasında Kaş açıklarında düşen İtalyan savaş uçağı da bölgedeki ilginç dalış merkezlerinden birisidir. Uçak motorları haricinde bir bütün olarak su altındadır.  Kuşkusuz ki Kaş sadece Türkiye’de değil tüm Akdeniz kıyılarında sevilen dalış noktalarındandır.

5- Suluin Mağarası

Finike ilçesinde bulunup içinde sarkıt ve dikitler bulunan tatlı su ile dolu bir mağaradır. Asya Kıtası’nın bilinen en derin mağarası olarak anılmaktadır. Bu doğa güzelliğini görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz. 

6- Üç Adalar

Tekirova açıklarında bulunan küçük adalardan oluşmuş bir dalış bölgesidir. Çok çeşitli derinliklere sahip olması, görüş netliği ve bir çok dalış merkezine olan yakınlığı sebebiyle Antalya’da oldukça popüler olan bir dalış noktasıdır.

7- Sıçan Adası

Antalya şehir merkezinin batısında bulunan küçük adanın çevresinde içinde çeşitli deniz canlılarının yaşadığı kayalık bölgeler bulunmaktadır. Aynı zamanda ufak bir mağaraya da ev sahipliği yapan Sıçan Adası dalgıçlar için sürpriz teşkil eder.

Bonus: Falezler

Antalya’nın iki büyük plajı olan Konyaaltı ve Lara’nın arasında kalmaktadır. Karadan ya da tekneden dalış için uygundur. Şehir merkezine en yakın dalış noktası olması ve canlı yaşamını görebilmek için harika imkanlar sunuyor olması bonusumuz olmasının da sebebi 


 

İyi dalışlar, aman üşütmeyin! 

13.3B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!