Sadece Antalya'da Başınıza Gelebilecek 7 Şey

Şehrini Tanı19 Kasım 2021
8.9B OKUNMA
Paylaş

Eğer Antalya’ya yeni taşınacaksanız, tatile geleceksiniz karşılaşabileceğiniz ya da başka şehirlerden ziyarete gelen tanıdıklarınızın garip karşılayabileceği sadece Antalya’da başınıza gelebilecek 7 farklı durumu listeledik. Keyifli okumalar.

 

1- Bulutlara Kanmak

Hava baktınız kapalı, bulutlar var sokaktaki insanları incelediğinizde herkesin de kalın giyindiğine güvenip sizde aldınız montunuzu çıktınız dışarıya. Üzgünüz ama Antalya’nın gün içerisinde Temmuz’un ortasından kalma bir havayla sizi karşılaması an meselesi.

2- Güneşe Aldanmak

Bir önceki maddemize çok benzer bu maddemiz. Baktınız tepede Güneş, bulutlar dağılmış masmavi bir gökyüzü. Eh buna da aldanıp incecik giyinirseniz dışarıya çıktığınızda sıcak bir havayla karşılaşsanız da Antalya kış mevsiminde kısacık bir güneş gösterip sonrasında dondurmayı çok sever. Siz siz olun önleminizi almadan dışarıya çıkmayın ki hastalık kapınızı çalmasın!

 

3- Portakal mı? Turunç mu?

Genelde Antalya’ya sonradan taşınan insanların yaşadığı bir durum. Yol kenarında çokça gördüğümüz Turunç Ağaçlarının Portakal ağacı sanılması ve tadına bakıldığında ağzınızda bıraktığı acı tadı ve yüzünüze vuran o acı gerçek...

4-Lara, Karaalioğlu Parkı, Masa Dağı...

Eh biz bunu bilerek doğduk gibiyiz, zaman zaman arama motorlarında ‘Karaoğlan Parkı’ yazıp gerçek ismiyle yüzleştik, zaman zaman ‘Laara’ derken başka şehirlerden arkadaşlarınız tarafından telaffuzumuz yüzünden garip bakışlara maruz kaldık ama gerçeğimiz bu. Lara değil Laara’dır, Karaoğlan Parkı’dır, Mazı Dağı'dır burada hepimiz anlaşalım.

5- Semt İsimleri

Dedeman, Sampi ,Türkay oteli... Aslında bulundukları bölgeye adını veren işletmelerin isimleri bu saydıklarımız fakat o işletmeler gitti isimleri gitmedi. Sampi Pide sayesinde kavşaktan bahsederken hala Sampi kavşağı diyor. Dedeman Oteli gitmesine rağmen hala Dedeman diye adlandırıyoruz Yeşilbahçe semtini. Biz Antalyalılar galiba bir şeye bağlanınca bırakamıyor çok seviyoruz...

6- Yağmurda Islanmak

Antalya’nın şiddetli yağmurları meşhurdur. Eh, yağmur da yağınca yollarda biriken sularda bu işin çilesi... Yağmur zamanı yürüyorsanız ve kendinizi şemsiyeyle koruduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz... Hem yollarda biriken sular hem de yoldan geçen araçların hızı yüzünden yağmurlu bir Antalya gününde ıslanmadan eve dönmek bir hayli zor.

7- Turist Kafileleri

Yaz kış turistimiz eksik olmaz ama yazın... Yazın Işıklar Caddesi’nde de Kaleiçi’nde de, gezmek istediğiniz Antik kentler ve müzelerde fazlasıyla turist ile karşılaşırsınız. Hatta öyle olur ki Kaleiçi’nde gezerken bir anda yol istemek için İngilizce ya da Rusça ‘affedersiniz’ derken bulabilirsiniz kendinizi.

8.9B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!