Antalya'da Görmeniz Gereken Farklı Rotalar

Şehrini Tanı07 Kasım 2019
5.2B OKUNMA
Paylaş

Sonbahar aylarında Antalya'da tatilini geçirecek olanlar için alternatif rotaları listeledik. 

Keyifli gezmeler.

Gazipaşa- Koru Plajı Doğal Havuzlar

Gazipaşa ilçesinin Koru Plajının doğu kesiminde yer alıyor Doğal Havuzlar. Kayalıkları halk arasında “yalı taşı” olarak adlandırılıyor. Koru Plajı caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı Akdeniz sahilindeki 17 merkezden birisi. Bu plajın kendi kendini filtre eden tek deniz olma özelliğine sahip olduğu söyleniyor.

Gazipaşa hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız. 

 

Fotoğraf: İlker Fatih Şahiner

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi, ilçe merkezine 5 km mesafede. Az bir yükseklikten düşmesine rağmen yüksek bir debiyle akan şelalenin beslendiği en büyük kaynak karstik bir yapıya sahip olan Dumanlı Kaynağı. Karstik yapı nedeniyle beyaz renkli sarkıtların oluştuğu şelalede hem akım çok güçlü hem de su oldukça soğuk. Şelalenin debisinin yüksek olması su sporları için elverişli bir ortam sağlıyor. 

Kaş- Kaleköy (Simena)

Kekova adasının tam karşısında 1. Derece antik kent olan Simena koyu sizi karşılıyor. Lykia döneminde Akdeniz’in şiddetli dalgalarına karşın denizcileri koruyan Akdeniz’in güvenli alanlarından biri KaleKöy. Kaleköy ile Üçağız arasında özellikle lahitler için taşocağı olarak kullanılmış küçük adacıklar (Kaptan adası, Papaz Adası, Kurşun Adası) arasından kıyıya doğru su altında kalmış yol ve rıhtım kalıntılarını izlemek mümkün. Sahilden dik bir patika ile soluğunuzu kesen merdivenler ve yer yer antik basamaklar yardımıyla kaleye ulaşabilirsiniz. Müze Kart ile giriş ücretsiz.

Kaş- Xanthos

Tarih boyunca hep cesaretleriyle anıldılar Xanthoslular, özgürlüklerine öylesine düşkünlerdi ki tek endişeleri bir gün esir düşmek olmuş hep. Esaret korkuları akıl almaz bir gelenek benimsemelerine neden olmuş; kentin en iyi ailelerinden seçilen küçük bir grup başka şehirlere gönderilir, ta ki bir gün ‘topluca ölüm’ haberi gelene kadar. Halk esir düştüğünde topluca intiharı seçiyor; o küçük grup şehre geri dönüp şehri yeniden kuruyor. Xanthos halkı iki defa toplu intihar etmiş  ve kent yeniden kurulmuş. Likya tarih sayfalarına, ‘cumhuriyet yönetimi uygulayan ilk ülke’ olarak da geçiyor. İ.Ö 300’lü yıllarda, bölgedeki  23 kent bir birlik kurarak  demokratik bir yönetim benimsemiş ve İ.Ö 2’inci yüzyılda  Xanthos’u başkent seçmişler. Bölgenin en önemli kararları bu kentte alınmış. Persler, Romalılar, Bizanslılar hepsi bir şeyler eklemiş bu kente. Surlar, tiyatrolar, anıtlar, mozaikler, su yolları..

Serik- Aspendos Antik Tiyatrosu

Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan antik kenttir. Aspendos’un tarihi M.Ö 10. yüzyıla dayanmaktadır. Su kemerleri ve Antik Aspendos Açıkhava Tiyatrosu günümüze kadar ulaşmıştır; Aspendos Tiyatrosu hala dimdik ayakta, o muhteşem akustiğiyle büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Aspendos Antik Tiyatrosu'nun büyüleyici hikayesi için buraya tıklayınız. 

Kumluca-Sazak ve Ceneviz Koyları

Musa Dağları eteklerinde arka arkaya sıralanmış iki koy Sazak ve Ceneviz. Yeşil ve mavinin biri içine geçişiniz isterseniz tepeye doğru yapacağınız bir doğa yürüyüşü ile izleyebilir, isterseniz tekne turu ile keşfede bilirsiniz. Bu koylara yapacağınız ziyarette nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarını da rahatça gözlemeyebilirsiniz.

Aksu- Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti, bir zamanlar Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış bir antik kenttir. Perge Antik Kenti, Helenistik dönem içerisindeki en zengin ve güzel şehirler arasında yer alıyor. Kentin tarihinin MÖ 1200’lerden önceye kadar uzandığı söyleniyor. Arkeolojik buluntular arasında yer alan obsidyen ve çakmaktaşı buluntular Cilalı Taş Devri ve Bakır Çağından itibaren Perge’nin yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir.

Kaş- Kaputaş Plajı

Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde bulunan kanyon ağzı plajıdır. Yer altından akmakta olan suyun deniz kıyısında kumlar arasından süzülmesi sonucu suyu genel olarak serin ve turkuaz rengindedir. Karayolundan 187 basamak inilerek plaja ulaşılır. Şon yıllarda oldukça ünlenmiştir. Mutlaka görmeniz gereken doğa harikalarından bir yerdir.

5.2B OKUNMA
Paylaş
Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!

Antalya’da olan biten tüm etkinliklerden ilk önce sen haberdar ol!